Popis namirnica uz koje se veže gluten je dug stoga obratite pozornost na naše smjernice kako biste time izbjegli moguće probleme, odnosno bili sigurni da konzumirate proizvode u skladu sa svojim zdravstvenim stanjem.
Također, korisno je upoznati se s pravilnikom o sastavu i označavanju hrane pogodne za osobe netolerantne na gluten u BiH.
Kliknite za preuzimanje pravilnika
U moru proizvoda s kojima se susrećemo na policama potrebno je znati prepoznati proizvode koji ne sadrže gluten, a to prije svega znači- čitati!
Za početak nam, pri izboru proizvoda, olakšica može biti znak prekriženog klasja s natpisom gluten free, kao i izbor proizvoda koji sami po sebi ne sadrže gluten (svježe voće, povrće, meso (ne i mesne prerađevina) osnovi mliječni proizvodi. No i u ovom slučaju neophodno je provjeravati listu sastojaka kao i alergen info.
Svrha označavanja hrane je omogućiti potrošaču da dobije potpunu informaciju o proizvodu, kako bi mogao donijeti odgovarajuću odluku o kupnji željenog proizvoda, Informacije o hrani moraju biti točne, jasne i lako razumljive. One ne smiju biti obmanjujuće niti smiju pripisivati hrani učinak ili svojstvo koje ta hrana nema. Postoji cijeli niz podataka koje je obavezno navesti na ambalaži proizvoda, no s nutritivnog aspekta, neki od najznačajnijih su sljedeći:
– Popis svih sastojaka
– Popis sastojaka i pomoćnih tvari koje uzrokuju alergije ili intolerancije
– Nutritivna deklaracija (podaci o hranjivoj vrijednosti hrane)
– Datum „upotrijebiti do“ i „najbolje upotrijebiti do“
Kod izbora bezglutenskih proizvoda posebnu pozornost treba posvetiti popisu sastojaka sa informacijama o alergenima. Pšenica, ječam, raž i zob ključni su sastojci koji se ne smiju naći na proizvodu bez glutena. Ista bi trebala biti naglašena boldiranim slovima poput drugih alergena. Pri tome, imajte na umu da su u nekim zemljama izjave upozorenja o alergenima dobrovoljne.